Välillä hyviäkin uutisia

maanantai 10. marraskuuta 2025

Viime viikon jäljiltä on ollut vähän sellainen olo, ettei ole tiennyt, missä kohtaa uskaltaa hengähtää ja todeta, että ehkä kaikki ei päätykään huonosti. Mutta Nutella-mummon maha on ollut parempi jo perjantaista asti, joten alkaa ehkä olla turvallista todeta, että selvisimme mummon suolistotulehduksesta säikähdyksellä. Mummon antibioottikuuri jatkuu vielä huomisen, ja sen jälkeen palaamme mummon kanssa normaaliin arkeen. Nutella ei ole ollut lääkekuurista yhtään mielissään, eikä lääkkeitä ole saatu huijattua hänelle minkään herkkujen mukana, joten ne on tarvinnut sekoittaa pieneen vesimäärään ja sitten pruutata suoraan suuhun. Mutta tässä kohtaa olemme olleet vain iloisia siitä, että mummo on jaksanut tapella asiassa koko ajan vastaan.  

Mummo ja mummon bedhead <3

Samaten alan olla optimistinen sen suhteen, että meillä piippaa tällä viikolla. Kun kääpiörotta Erika palasi kotiin, hän oli niin solakka, että vaikka kiimoja ei ollut näkynyt sitten ensimmäisen jälkeen, aloin henkisesti varautumaan siihen, että Erika joudutaan astuttamaan uudelleen ja saamme odottaa piippereitä vielä useamman viikon. Se ei toki olisi ollut maailmanloppu, vaikka sitä kovasti toivoikin jotain iloista kaiken kuoleman ja sairastelun jälkeen. Lauantaina aloimme Jussin kanssa molemmat nähdä neidillä pientä pömppiksen alkua, ja sen jälkeen neidille onkin tullut painoa 10 gramman päivätahtia ja maha on kasvanut selvästi. Erikan laskettu on keskiviikon ja torstain vaihteessa, eli pari päivää pitäisi vielä malttaa odotella. Usva, joka jäi synnyttämään Essin luo, saattaa synnyttää jo tänään.

Erika eilen <3

Erikan masu

 

Viikonloppuun pientä aikataulupainetta toi sekin, että Jussin oikea käsi leikattiin tänään, eli nyt Jussi on pari viikkoa sairaslomalla ja seuraavaan neljään viikkoon hän ei saa nostaa mitään painavaa. Eli senkin takia meillä oli kiire ratkaista lähdetäänkö heti jääkaappiostoksille vai keksitäänkö Donatellan talvehtimiseen toinen ratkaisu, sekä kuskata kanitarvikkeita eteenpäin, koska seuraava mahdollisuus olisi ollut sitten vasta kuukauden päästä etenkin isoimman puisen häkin osalta. Jussin leikkaus meni onneksi hyvin, ja toivotaan että toipuminen etenee samalla tavalla. Mutta koska Jussi on nyt hetken yksikätinen, ja isompi osuus kotihommista lankeaa siten minulle, toivomme nyt todella, että seuraavat pari viikkoa olisivat edes vähän rauhallisempia kuin viime viikko, ja sitä saisi keskittyä arjen pyörittämiseen ja vauvakuplaan.   

Usvan masu eilen <3 Kuva: Essi

 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

 
BLOG TEMPLATE BY MAIJA SUNI